Paczki dla osadzonych – czyli pomoc najbliższych.
Sprawdź, do której paczki potrzebny jest talon. Jaka paczka należy się osadzonemu i jak często można składać zamówienie na produkty żywnościowe i higieniczne. Kto może zamówić produkty żywnościowe dla osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej. Gdzie osadzony musi zgłosić takie dane, abyś mógł/ mogła zrealizować paczkę?
Wyróżniamy dwie odstawowe kategorie paczek: żywnościowa i higieniczna.
Paczka żywnościowa przysługuje tymczasowo aresztowanym i więźniom raz w miesiącu (chyba, że osoba osadzona otrzyma zgodę na nadprogramową paczkę np. w nagrodę za dobre sprawowanie). Do realizacji paczki żywnościowej nie potrzeba talonu ani oddzielnego pozwolenia. Jak sama nazwa paczki wskazuje – mogą się w niej znaleźć tylko produkty spożywcze. Dodatkowo można dodać do paczki żywnościowej – karty telefoniczne, aby osoba osadzona mogła dzwonić do bliskich i/lub adwokata.
Paczkę żywnościową / spożywczą do więzienia (aresztu) dla osoby osadzonej może przygotować tylko najbliższa rodzina lub osoba wpisana na listę osób bliskich. O tym kto jest wpisany na taką listę (lub wypisany) decyduje osoba osadzona w jednostce.
W przypadku kiedy osoba nie wpisana na listę (do systemu) złoży zamówienie na paczkę żywnościową – takie zamówienie zostanie anulowane przez Służbę Więzienną. Środki zostaną zwrócone do nadawcy na podany nr rachunku bankowego.
W celu realizacji paczki higienicznej potrzebny jest talon. Na talonie jest konkretnie wymienione co więzień (osoba osadzona) może otrzymać. O pozwolenie na konkretne produkty (jak np. chusteczki, papier, szczoteczka do zębów, pilniczek do paznokci itd.) może ubiegać się tylko osadzony do swojego wychowawcy. kierownika.
Produkty do paczki higienicznej można zrealizować w więziennej kantynie, albo kupić w swoich ulubionych sklepach i dostarczyć je w kartonie/ torbie foliowej / kartonie razem z talonem w okienku jednostki penitencjarnej.